Predpisy vjezdu

Vyberte zemi ze seznamu:

Albánie

Maximální doba bezvízového pobytu v Albánii pro občany ČR (resp. držitele cestovních, diplomatických a služebních pasů ČR nebo občanských průkazů ČR) je 90 dní během 180 denního období. Toto období se začíná počítat od prvního dne prvního vstupu na území Albánie. Doklad musí být platný minimálně 3 měsíce od vstupu do země. V Albánii není zavedena povinnost registrace pobytu cizinců. V případě pobytu nad 90 dnů musí český občan podat žádost o dlouhodobé vízum minimálně 30 dní před koncem bezvízového pobytu. Žádost se podává elektronicky na portálu https://e-visa.al, kde jsou k nalezení i veškeré aktuální informace v angličtině.

Aruba

Aruba je závislé území Nizozemska (de iure autonomní země, která je součástí Nizozemského království). Na Arubu můžete vstoupit pouze s platným cestovním pasem (nikoli s dočasným pasem). Pro pobyt do 90 dnů není třeba vízum. Místní imigrační úřady mohou při vstupu požadovat například předložení zpáteční letenky a záruku dostatečných finančních prostředků. Konzulární pomoc na celém území Nizozemského království, včetně tzv. zámořských oblastí, poskytuje konzulární oddělení Velvyslanectví ČR v Haagu. Vstup na Arubu pouze s pojištěním zakoupeným při registraci (karta ED). Cena pojištění: 30 USD/osoba: https://edcardaruba.aw/

Bulharsko - Evropské unie

Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice EU na základě vlastního cestovního pasu nebo občanského průkazu. Při cestování letadlem - absence nebo neplatnost cestovního pasu nebo občanského průkazu má za následek absolutní odmítnutí vydání palubního lístku.

Chorvatsko - Evropské unie

Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice EU na základě vlastního cestovního pasu nebo občanského průkazu. Při cestování letadlem - absence nebo neplatnost cestovního pasu nebo občanského průkazu má za následek absolutní odmítnutí vydání palubního lístku.

Curacao

Čeští občané mohou překročit hranice Curacaa na základě cestovního pasu. Češi cestující na Curacao jako turisté na dobu maximálně 90 dnů nepotřebují vízum. Cestující jsou povinni před příjezdem vyplnit online imigrační kartu.

Černá Hora

Občané České republiky mohou na základě platného průkazu totožnosti překročit hranice Černé Hory, projíždět tranzitem a zdržovat se na území Černé Hory do 30 dnů. Pobyt, který přesáhne 30 dnů a nepřesáhne 90 dnů, nevyžaduje černohorské vízum a je možný na základě platného cestovního pasu. Při pobytu delším než 90 dnů podléhají občané ČR vízové povinnosti. Podle černohorských předpisů by nezletilí cestující do této země bez doprovodu rodičů (zákonných zástupců) měli mít jejich písemný souhlas. Dokument musí být notářsky potvrzený a přeložený do srbštiny nebo černohorštiny úředně ověřeným překladatelem. Dokument by měl obsahovat datum pobytu nezletilého na území Černé Hory, jeho osobní údaje včetně čísla pasu a osobní údaje dospělé osoby, pod jejímž dohledem bude nezletilý během cesty. Nezletilé osoby bez řádného souhlasu rodičů (zákonných zástupců) nesmí překročit hranice území Černé Hory.

Dania - Evropské unie

Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice zemí EU na základě vlastního cestovního pasu nebo vlastního průkazu totožnosti. Při cestování letadlem - absence nebo neplatnost cestovního pasu nebo občanského průkazu má za následek absolutní odmítnutí vydání palubního lístku.

Dominikánská republika

Dominikánské úřady vyžadují cestovní pas platný min. 6 měsíců. Do 31. dubna 2023 mohou výjimečně do Dominikánské republiky cestovat občané všech národností, kteří mají v době vstupu platný cestovní pas. Pobyt v Dominikánské republice nesmí přesáhnout dobu platnosti pasu. Od 1. května 2023 bude požadovaná platnost pasu 6 měsíců od ukončení cesty.
DŮLEŽITÉ: Od 29. 11. 2020 platí při vstupu do Dominikánské republiky nová digitální vstupní a výstupní karta, kterou musí cestující při návštěvě Dominikánské republiky vyplnit. Formulář je k dispozici prostřednictvím tohoto odkazu: https://eticket.migracion.gob.do/. Je třeba jej vyplnit před migrační kontrolou. Po vyplnění bude vygenerován QR kód, který naskenuje lodní kontrola nebo letecká společnost při odbavení. Formulář lze vyplnit kdykoli, od zakoupení letenky až po odbavení před imigrační kontrolou. V období od 29. listopadu 2020. 1. ledna 2021 budou dominikánské úřady přijímat dva registrační formuláře pro vstup do země: stávající papírový formulář a nový digitální formulář. Od ledna 2021 bude povinné používat pouze digitální formulář. Při pobytu delším než 30 dní bude na letišti Punta Cana vybírán vstupní poplatek ve výši 800 DOP (přibližně 16 €). Turisté jsou povinni ubytovat se v hotelu a vyplnit příslušný formulář. Děti mladší 13 let musí být v doprovodu rodiče nebo opatrovníka. Opatrovníci musí mít povolení k cestování se svými svěřenci, legalizované na dominikánském konzulárním úřadě v zemi odletu. Bez legalizovaného dokladu nemohou děti překročit hranice.
Informace pro zákazníky cestující z letiště Punta Cana - nová pravidla pro příruční zavazadla Rádi bychom Vás informovali o nových pravidlech platných pro všechny cestující odlétající z letiště Punta Cana od 30. června 2018. Změny se týkají přepravy práškových látek z letiště Punta Cana. Přeprava práškových látek, jako je kosmetika, dětský pudr, káva a koření o hmotnosti vyšší než 340 g, by měla být přepravována v odbaveném zavazadle. Balíčky práškových látek o hmotnosti 340 g a více budou kontrolovány při bezpečnostní kontrole. Přeprava práškových látek o hmotnosti vyšší než 340 g je povolena v případě látek předepsaných lékařem, které jsou dětskou výživou, za předpokladu, že všechna zapečetěná balení budou zkontrolována na známky porušení pečeti obalu, aby bylo zajištěno, že obsah odpovídá etiketě na obalu.
Nákup práškových látek, jako je káva, o hmotnosti větší než 340 g bude povolen po průchodu branami bezpečnostní kontroly. Zákazníci na přestupním letu, kteří si zakoupili práškové látky po průchodu branami bezpečnostní kontroly, jsou povinni před průchodem bezpečnostní kontrolou vložit tyto výrobky do odbaveného zavazadla v místě přestupu. Jestliže obchod, ve kterém byly zakoupeny, používá obaly, na kterých je snadno vidět, že pečeť byla porušena, je povoleno přepravovat výrobky v příručním zavazadle. Platí stejné postupy jako u tekutin, aerosolů a gelů.

Egypt

Existuje vízová povinnost

Pro české občany cestující do Egypta platí následující předpisy:

1. Cestovní pas by měl být platný nejméně 6 měsíců od data plánovaného návratu z Egypta.

2. VÍZUM
Vízové předpisy závisí na cílovém letišti, na které byl let zakoupen. Vízum lze zakoupit na letišti po příletu nebo jej lze vyřídit prostřednictvím některé z následujících internetových stránek:
https://apply.joinsherpa.com/explore/CZE?affiliateId=tuipol&language=en-GB
https://visa2egypt.gov.eg/eVisa (nejpozději 7 dní před odletem).

2.1. Hurghada(HRG)
Vízum není zahrnuto v ceně letenky a je třeba si ho zakoupit dodatečně. Vízum stojí 25 USD v bance na letišti/on-line nebo 28 USD u zprostředkovatele na letišti a má podobu razítka, které se vlepuje do pasu. Vydává se na dobu 30 dnů a o jeho prodloužení lze požádat na místním pasovém úřadě. Vízum pro děti od 2 let, které vstupují do země na vlastní cestovní pas, rovněž není zahrnuto v ceně zájezdu/letu.

2.2. Šarm aš-Šajch (SSH)
Při vstupu na Sinajský poloostrov obdrží cestující zdarma "malé vízum" ("pouze Sinaj") ve formě razítka při pasové kontrole. Toto vízum je platné pro pobyt do 14 dnů a umožňuje pobyt v hotelech a turistických destinacích na Sinajském poloostrově. Pro delší pobyty (do 30 dní), individuální cestování po Sinajském poloostrově nebo cestování v rámci zájezdů (podrobnosti vám sdělí prodejní místa) je nutné zakoupit egyptské vízum na letišti nebo online za 25 USD.
V současné době postačuje takzvané "malé" vízum (Sinai Only) pro stacionární dovolenou v hotelu v rámci zakoupeného zájezdu.

2.3 Marsa Alam(RMF)
Vízum není zahrnuto v ceně letenky a je třeba si ho dokoupit. Vízum stojí 25 USD na letišti/on-line bance nebo 28 USD u zprostředkovatele na letišti a má podobu razítka, které se lepí do pasu. Vydává se na dobu 30 dnů a o jeho prodloužení lze požádat na místním pasovém úřadě. Vízum pro děti do 2 let, které vstupují do země na vlastní pas, rovněž není zahrnuto v ceně zájezdu/letu.

Zakoupení pouze letenky do Egypta nebo pouze pobytu v hotelu v Egyptě
Zájemci, kteří si zakoupí pouze letenku do Egypta (HRG nebo SSH), nemají v ceně letu/hotelu zahrnuto vízum. Cestující si musí vízum zakoupit v České republice (na egyptském velvyslanectví) před odletem ze země.

Pobyty delší než 30 dní
Při plánování turistického pobytu delšího než 30 dní je nutné požádat o turistické vízum na egyptském velvyslanectví ve Praze. Osoby pobývající v Egyptě déle než 12 týdnů nemohou zemi opustit charterovým letem.

Diplomatické pasy
Osoby, které chtějí vstoupit do Egypta na diplomatický pas, musí před odjezdem požádat o vízum na velvyslanectví Egyptské republiky.

Egyptští státní příslušníci
Rezervace pokojů pro egyptské státní příslušníky není možná. Rezervace pokoje pro egyptského státního příslušníka v pokoji se ženou jiné než egyptské národnosti, která není jeho manželkou, rovněž není možná.

Francie - Evropské unie

Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice EU na základě vlastního cestovního pasu nebo občanského průkazu. Při cestování letadlem - absence nebo neplatnost cestovního pasu nebo občanského průkazu má za následek absolutní odmítnutí vydání palubního lístku.

Indonésie (Bali)

Za současných epidemických podmínek je během celostátní karantény (PPKM) pro vstup do Indonésie nutné vízum, tzv. návštěvní vízum, které se platí na letišti po příletu a jehož cena se pohybuje kolem 40 USD. Indonéské úřady vyžadují cestovní pas platný min. 6 měsíců od data vstupu do Indonésie.

Itálie - Evropské unie

"Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice EU na základě vlastního cestovního pasu nebo občanského průkazu.

Při cestování letadlem - absence nebo neplatnost cestovního pasu nebo občanského průkazu má za následek absolutní odmítnutí vydání palubního lístku."

Jamajka

Čeští občané jsou osvobozeni od vízové povinnosti pro turistické nebo kulturní výměnné pobyty, pokud pobyt nepřesáhne 30 dní. Pro pobyty delší nebo pro návštěvy za jiným účelem je nutné vízum vydané jamajským velvyslanectvím v Berlíně. Pro další informace se můžete obrátit na jamajské velvyslanectví v Berlíně:
Velvyslanectví Jamajky v Berlíně
Schmargendorfer Strasse 32, 12159 Berlín, Německo
Tel: 0049-30-859 9450, e-mail: info@jamaican-embassy-berlin.de, https://www.jamaican-embassy-berlin.de/
Cestovní pas musí být platný nejméně 6 měsíců. Je vyžadována zpáteční letenka. V případě individuálních turistů (bez zakoupeného turistického balíčku) mohou migrační služby požadovat doložení finančních prostředků potřebných pro deklarovanou dobu pobytu (hotovost nebo kreditní karty) a vyžádat si podrobný plán pobytu. Turista by měl být schopen prokázat rezervaci v hotelu, penzionu nebo pozvání k návštěvě přátel.

Keňa

Občané České republiky musí mít cestovní pas platný minimálně 6 měsíců od data plánovaného návratu a turistické vízum. Keňská vláda od 1. ledna 2021 zrušila možnost zakoupení víza přímo na letišti. Vízum je nutné zakoupit na adrese: http://evisa.go.ke/evisa.html, a to před nástupem do letadla do Keni. Na webových stránkách je třeba vyplnit příslušný formulář, přiložit fotografii a zaplatit poplatek ve výši přibližně 50 USD. Turistické vízum je platné ode dne jeho vydání a opravňuje Vás k pobytu v Keni po dobu až 90 dnů. Čekací doba na vízum by měla být maximálně 2 dny. Žádost je potvrzena e-mailem zaslaným na e-mailovou adresu uvedenou při registraci. Děti mladší 16 let jsou od vízové povinnosti osvobozeny, pokud cestují se svými opatrovníky. Pokyny k vyplnění formuláře žádosti o vízum:
Dovoz dronů, dovoz a používání plastových tašek je v Keni zakázán.
Upozornění: od 1. 10. 2019 byla z oběhu stažena stará bankovka v hodnotě 1000 KES.

Kuba

Čeští občané musí mít při vstupu do země turistickou kartu (platí i pro děti do 2 let) kterou si musí cestující zakoupit sám (TUI nezprostředkovává nákup turistické karty), a cestovní pas platný nejméně 3 měsíce od plánovaného data odjezdu z Kuby. Pas pro dítě mladší 10 let musí být rovněž opatřen fotografií. Nestačí zapsat děti do cestovního pasu jejich rodičů!.Turistickou kartu jedná se o jeden list papíru křížem, jehož obě části musí být vyplněny. Na zadní straně je místo pro razítko cestovní kanceláře nebo cestovní agentury. Kartu je třeba předložit při ubytování v hotelu po příjezdu a při odjezdu z Kuby. Jakékoli opravy na kartě ji činí neplatnou. Pro zakoupení karty kontaktujte prodejní místo. Upozorňujeme, že pokud si turistickou kartu nezakoupíte prostřednictvím TUI Poland, jsou cestující povinni si ji zakoupit na prodejních místech, která prodej karet nabízejí. Bez turistické karty nebo víza není vstup na Kubu možný.
Na základě příslušných vyhlášek Generálního celního úřadu (Aduana General de la República) zavedla kubánská vláda od 1. září 2014 nové celní předpisy, které se týkají především omezení dovozu osobních předmětů, domácích spotřebičů a zařízení IT na Kubu. Platí úplný zákaz dovozu elektronických cigaret na Kubu. Při vstupu na Kubu je nutné předložit celní prohlášení (příslušný formulář obdržíte při celním odbavení). Je zakázáno dovážet čerstvé potraviny, elektronická zařízení (zahrnuje mimo jiné vysílačky (Walkie-Talkie) a GPS zařízení. Zákaz se nevztahuje na mobilní telefony).
Během pobytu byste se měli seznámit s předpisy týkajícími se vývozu zboží z Kuby. Informace o tom obdržíte od svého rezidenta TUI na Kubě. Pro některé druhy suvenýrů je nutné mít příslušné certifikáty umožňující jejich vývoz ze země. Tato osvědčení je třeba předložit při celním odbavení. Kubánští státní příslušníci žijící na Kubě nesmí být ubytováni v žádném turistickém hotelu. Výše uvedené pravidlo se nevztahuje na kubánské občany, kteří jsou manželé cizinců a mají trvalé bydliště mimo Kubu. Na Kubě došlo ke změně měny, CUC (konvertibilní peso) bylo nahrazeno CUP (kubánské peso). V důsledku toho není možné na místě používat USD (americký dolar). Za nákupy na letištích/obchodech/kavárnách/restauracích a za fakultativní výlety budete moci platit kreditními kartami a místní měnou. Pro vstup do země musíte mít platný cestovní pas (platný nejméně šest měsíců po vstupu na území), turistickou kartu nebo vízum a vyplněný online celní, zdravotní a migrační formulář na straně https://www.dviajeros.mitrans.gob.cu

Kypr - Evropské unie

Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice zemí EU na základě vlastního cestovního pasu nebo vlastního průkazu totožnosti. Při cestování letadlem - absence nebo neplatnost cestovního pasu nebo občanského průkazu má za následek absolutní odmítnutí vydání palubního lístku.

Maledivy

Na letišti v Male obdržíte při pasové kontrole od imigračních úřadů zdarma razítko, které vám umožní vstup a pobyt na Maledivách až na 30 dní. Podmínky pro získání pobytového (turistického) víza jsou: předložení platného cestovního pasu (nejméně 1 měsíc od data plánovaného odletu z Malediv), cestovních dokladů TUI nebo zpáteční letenky a rezervace hotelu. Pobyt cizince na ostrově obývaném místním obyvatelstvem za jiným než turistickým účelem vyžaduje souhlas ministerstva vnitra nebo pozvání zástupce místní komunity potvrzené ministerstvem vnitra.
Na Maledivy je zakázán vstup se zbraněmi, střelivem a výbušninami, pornografickými materiály a publikacemi, předměty považovanými za odporující islámským zásadám, včetně předmětů jiných kultů a náboženství, vepřovým masem a výrobky z něj a alkoholem (ten je povolen pouze v turistických střediscích). Vývoz želvích krunýřů a korálů je zakázán. Pokud jste si rezervovali dálkový let na Maledivy, je součástí tohoto letu i transfer, který nemá pevný jízdní řád, takže doba čekání na letišti se může v závislosti na počasí prodloužit až na několik hodin. Při výběru času letu věnujte prosím pozornost časům transferu: pokud je váš přílet do Male po 15:30 nebo odlet z Male před 10:00, transfer nemusí být k dispozici. V takovém případě doporučujeme rezervovat si hotel v Male. Limit zavazadel pro všechny letecké transfery na Maledivách je maximálně 20 kg odbavených zavazadel a 5 kg příručních zavazadel na osobu. Kojenci (ve věku 0-1 rok) nemají na zavazadla nárok.
Nadměrná zavazadla, pokud jsou k dispozici, budou vyzvednuta najednou nebo přepravena samostatně (cena: přibližně 5 USD za kg vybíráno na místě). V případě individuálních rezervací (pouze ubytování) je třeba v poznámce k rezervaci uvést čísla a časy letů, aby byl transfer možný. Příruční zavazadlo (kabinový kufr) se nakládá s ostatními zavazadly. V případě překročení limitu zavazadel v hydroplánu lze zbytek zavazadel přepravit při dalším transferu (večer nebo následující den). Samostatné prohlášení o nadměrném zavazadle není vyžadováno.

Mauricius

Čeští občané jsou osvobozeni od vízové povinnosti při pobytu do 90 dnů. Pro vstup na Mauricius je nutné splnit následující podmínky: zpáteční letenka, potvrzená rezervace hotelu a nezbytné prostředky na živobytí během pobytu (přibližně 100 USD na den). Cestovní pas musí být platný v den plánovaného odjezdu z Mauricijské republiky.

Mexiko

Čeští turisté cestující do Mexika jsou osvobozeni od vízové povinnosti při pobytu do 90 dnů. Mexické předpisy nestanovují minimální dobu platnosti cestovního pasu, ale vzhledem k tomu, že turisté mají obecně nárok na 180denní pobyt, migrační úředníci zpravidla očekávají, že cestovní pas bude platný také minimálně 6 měsíců. Doporučujeme proto zajistit, aby váš cestovní pas byl platný minimálně 6 měsíců od data vstupu do Mexika. Při pozemním překročení hranice je třeba zaplatit tzv. turistický poplatek ve výši přibližně 30 USD. Od 1. března 2020 je zakázáno dovážet a na území Mexika používat elektronické cigarety.
Od 1. 1. 2023 se změnila sazba daně vybírané za udržitelný cestovní ruch. Daň činí přibližně 32 MXN /pokoj/noc (v oblasti Cancúnu přibližně 73 MXN) a platí se při check-inu nebo check-outu přímo v hotelu. Daň lze zaplatit v hotovosti v MXN/EUR/USD (ne všechny hotely je však akceptují) nebo kreditní kartou.

Polsko - Evropské unie

Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice EU na základě vlastního cestovního pasu nebo občanského průkazu.

Při cestování letadlem - absence nebo neplatnost cestovního pasu nebo občanského průkazu má za následek absolutní odmítnutí vydání palubního lístku.

Portugalsko - Madeira - Evropské unie

Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice EU na základě vlastního cestovního pasu nebo občanského průkazu. Cestování na Madeiru je povoleno bez omezení. Vstup na Madeiru je možný bez dalších potvrzení či očkování. Před odletem se seznamte s aktuálními podmínkami vstupu do cílové destinace a návratu do ČR, které jsou k dispozici na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR a leteckého dopravce.

Rakousko - Evropské unie

Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice EU na základě vlastního cestovního pasu nebo občanského průkazu.

Při cestování letadlem - absence nebo neplatnost cestovního pasu nebo občanského průkazu má za následek absolutní odmítnutí vydání palubního lístku.

Řecko - Evropské unie

Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice zemí EU na základě vlastního cestovního pasu nebo vlastního průkazu totožnosti
Při cestování letadlem - absence nebo neplatnost cestovního pasu nebo občanského průkazu má za následek absolutní odmítnutí vydání palubního lístku.

Seychely

Čeští občané jsou osvobozeni od vízové povinnosti. Při vstupu je třeba předložit cestovní pas platný nejméně 6 měsíců od data odletu ze Seychel, zpáteční nebo další letenku, doklad o rezervaci ubytování včetně kontaktních údajů, doklad o dostatečných finančních prostředcích na pokrytí nákladů pobytu. Osoby přijíždějící ze zemí, kde se vyskytuje žlutá zimnice, se musí prokázat očkováním proti této nemoci.

Slovensko

Čeští občané jsou osvobozeni od vízové povinnosti. Při vstupu je třeba předložit cestovní pas platný nejméně 6 měsíců od data odletu ze Seychel, zpáteční nebo další letenku, doklad o rezervaci ubytování včetně kontaktních údajů, doklad o dostatečných finančních prostředcích na pokrytí nákladů pobytu. Osoby přijíždějící ze zemí, kde se vyskytuje žlutá zimnice, se musí prokázat očkováním proti této nemoci.

Španělsko (včetně Kanárských ostrovů) - Evropské unie

Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice EU na základě vlastního cestovního pasu nebo občanského průkazu. Při cestování letadlem - absence nebo neplatnost cestovního pasu nebo občanského průkazu má za následek absolutní odmítnutí vydání palubního lístku. Kouření na ulicích je na Kanárských ostrovech přísně zakázáno. Za kouření na veřejných místech hrozí pokuta.

Spojené arabské emiráty

Dne 6. května 2015 byla v Bruselu podepsána dohoda o zrušení vízové povinnosti mezi Evropskou unií a Spojenými arabskými emiráty. Nová úprava umožňuje českým občanům bezvízový pobyt na území SAE v délce až 90 dnů v rámci 180denního období za účelem: turistiky, kultury, vědy, návštěvy rodiny a přátel nebo podnikání. Bezvízový styk se vztahuje na držitele: cestovních pasů, diplomatických pasů, služebních pasů a zvláštních pasů, nevztahuje se na držitele dočasných pasů. Základním požadavkem je mít cestovní pas platný nejméně 6 měsíců od data vstupu. Poznámka: Orgány SAE neuznávají české dočasné pasy jako vstupní doklady. Tyto pasy jsou uznávány pouze pro účely průjezdu nebo odjezdu ze země. Orgány SAE nekladou překážky vstupu osob s pasy obsahujícími izraelská vstupní víza nebo jiné stopy pobytu v zemi.
Podle vládní politiky SAE musí být v rezervaci alespoň jedna osoba starší 21 let, aby se mohla ubytovat v hotelu. V hotelech platí všeobecně uznávaná povinnost přihlášení. Oblast SAE je bez specifických hygienických a epidemiologických rizik. Není vyžadováno žádné očkování jakéhokoli druhu. Voda ze všech městských vodovodů je z odsolené a upravené mořské vody určené k pití. Doporučuje se konzumace převařené nebo minerální vody.
Náklady na běžnou návštěvu praktického lékaře se pohybují kolem 300 AED, u specialisty včetně zubaře mezi 250 a 500 AED. Den v nemocnici stojí kolem 1 000 až 1 500 AED; poplatek závisí na typu vyšetření, které je v této zemi poměrně drahé. Při pobytu do 30 dnů je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz. V takovém případě můžete řídit auto z půjčovny (k zajištění transakce je nutná kreditní karta), nikoliv však soukromé nebo firemní auto.
Dovoz a vývoz peněz není omezen. Jestliže dovážíte částku přesahující 40 000 AED nebo její ekvivalent v cizích měnách nebo cestovních šecích, je třeba vyplnit prohlášení. Osoby mladší 18 let mohou dovážet částku nepřesahující 40 000 AED nebo její ekvivalent v cizích měnách nebo cestovních šecích. Celní předpisy se neodchylují od obecně uznávaných standardů. Do SAE se nesmí dovážet následující předměty: obscénní materiály a materiály odporující islámským zvyklostem, zbraně, střelivo a výbušniny, drogy a omamné látky (pod hrozbou mnohaletého vězení i za nejmenší množství), psychotropní látky (na ty je třeba získat individuální předpis - včetně nejběžnějších sedativ či diastáz), nahrávky s obsahem odporujícím islámským zvyklostem či přikázáním, slonovina, zvířecí kůže atd. Celní úřad emirátu Abú Zabí povoluje dovoz alkoholických nápojů nepřesahujících 4 litry a piva do 24 plechovek o objemu 355 ml. V ostatních emirátech (s výjimkou emirátu Šardžá, kde je držení alkoholu zakázáno a stíháno z moci úřední, rovněž není povoleno převážet jej v automobilech při cestách přes emirát Šardžá!) je povolen dovoz alkoholických nápojů nepřesahujících 4 litry a piva v množství 48 355 ml plechovek nápoje. SAE jsou muslimskou zemí, kde je zdrojem práva šaría, náboženské muslimské právo. Mimomanželské vztahy jsou zakázané a trestné. Držení, konzumace a obchodování s drogami se trestá mnohaletým vězením nebo trestem smrti. Pro nákup, konzumaci a přepravu alkoholu je nutné výše zmíněné policejní povolení. Alkoholické nápoje se prodávají v malém počtu určených obchodů. Povolení je vyžadováno také v hotelech a klubech s omezeným přístupem, kde se alkohol často podává. Pití alkoholu na veřejných místech (s výjimkou uvedených), natož pobyt na těchto místech pod vlivem alkoholu, se trestá zatčením a pokutou. V některých emirátech (např. Šardžá) je prodej a podávání alkoholu zakázáno úplně. Během ramadánu je zakázáno jíst, pít a kouřit na veřejných místech od východu do západu slunce. Všechna stravovací a pitná zařízení jsou v této době uzavřena. Podle zákonů SAE se alkohol může prodávat/pít pouze osobám starším 21 let. Homosexualita je nezákonná. Sexuální styk mezi osobami stejného pohlaví se trestá pokutou, odnětím svobody a v krajním případě i trestem smrti.

Srí Lanka

Pro vstup na Srí Lanku je vyžadován platný cestovní pas. Pro české občany zavedla Srí Lanka nový elektronický vízový systém (e-víza). Čeští občané cestující na Srí Lanku za účelem turistiky s pobytem do 60 dnů jsou osvobozeni od povinnosti získat vízum a platit vízový poplatek.

Od 1. ledna 2023 srílanské úřady spustily online formulář, kde mohou cestující na Srí Lanku vyplnit příjezdový formulář tři dny před plánovanou cestou. Některé letecké společnosti vyžadují vyplněný formulář při odbavení na letišti. Cestující by se měli informovat u své letecké společnosti, zda tento online formulář vyžaduje. Formulář lze vyplnit https://eservices.immigration.gov.lk/emb/eEmbarkation/'#/home-page.

Švýcarsko - Evropské unie

Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice zemí EU na základě vlastního cestovního pasu nebo vlastního průkazu totožnosti
Při cestování letadlem - absence nebo neplatnost cestovního pasu nebo občanského průkazu má za následek absolutní odmítnutí vydání palubního lístku.

Thajsko

Čeští občané jsou osvobozeni od vízové povinnosti při vstupu do Thajska na turistický pobyt nepřesahující 30 dní, jestliže vstupují přes letecký hraniční přechod (např. letiště Bangkok, Phuket, Krabi) nebo 15 dní, pokud vstupují přes pozemní hraniční přechod (z Kambodže, Laosu, Malajsie). Bezvízový styk se vztahuje pouze na návštěvy turistického charakteru, pro návštěvy jiného charakteru nebo turistické návštěvy přesahující 30 dní je nutné požádat o vízum na diplomatickém zastoupení Thajského království.

  • Pro bezvízový vstup je vyžadována a striktně dodržována podmínka minimálně 6 měsíců platnosti pasu (počítáno od data vstupu do Thajska), zpáteční letenky, cestovních dokumentů TUI nebo finančních prostředků (10 000 THB na osobu). Nesplnění této podmínky se rovná odmítnutí vstupu, a proto je cestující vrácen do domovského přístavu.
  • Letištní poplatek činí 700 THB na mezinárodních trasách a 50 až 200 THB na vnitrostátních trasách a je zahrnut v ceně zájezdu. V případě přestupních letů se poplatek nepřipočítává k ceně zakoupené letenky, takže při rozhodnutí opustit letiště i na několik hodin je nutné poplatek zaplatit při překročení hranice.
  • Při překročení povolené délky pobytu je uložena finanční pokuta, která se platí při odletu z Thajska - 500THB za den, maximálně 20 000THB.
  • V současné době neexistují v Thajsku žádná specifická hygienicko-epidemiologická rizika.
  • Ve směnárnách jsou přijímány pouze bankovky USD nejnovějšího vydání. Starší série lze vyměnit v místních bankách.

Turecko

Od 2. března 2020 jsou čeští občané cestující do Turecka jako turisté na dobu do 90 dnů osvobozeni od vízové povinnosti.
Vstup do Turecka je pro české občany možný pouze s cestovním pasem platným minimálně 150 dní od data vstupu do Turecka.
Pravidlo o platnosti cestovního dokladu: cestovní pas musí být platný minimálně o 60 dní déle, než je povolený bezvízový pobyt. To znamená, že cestovní pas by měl být platný ještě minimálně 150 dní od data prvního vstupu do Turecka.
Držitelům dočasných cestovních pasů a osobám cestujícím do Turecka po 2. březnu 2020 za jiným než turistickým účelem se doporučuje, aby se předem obrátili na turecké velvyslanectví v Praze.

Zanzibar

Vízum k pobytu lze získat na diplomaticko-konzulárních zastupitelstvích Tanzanie (Česká republika spadá pod územní působnost tanzanského velvyslanectví v Berlíně) a na hlavních hraničních přechodech (včetně letiště na Zanzibaru). Cena jednorázového turistického víza platného po dobu 90 dnů činí 50 USD. Zakoupené vízum platí jak pro Tanzanii, tak pro Zanzibar - doklad o zaplacení vízového poplatku je třeba uschovat pro případnou kontrolu. Váš cestovní pas musí být platný nejméně 6 měsíců po překročení hranice. Vstup je podmíněn předložením cestovních dokumentů TUI nebo zpáteční letenky.