
Sardinie
Sardinie - ztracená v moři mezi Evropou a Afrikou - je proslulá svým úžasným pobřežím. Pobřeží Costa Smeralda s průzračnou smaragdovou vodou, zlatavým pískem a fantastickými podmínkami pro vodní sporty je oblíbenou dovolenkovou destinací turistů i místních obyvatel.
Sardinie - ztracená v moři mezi Evropou a Afrikou - je proslulá svým úžasným pobřežím. Pobřeží Costa Smeralda s průzračnou smaragdovou vodou, zlatavým pískem a fantastickými podmínkami pro vodní sporty je oblíbenou dovolenkovou destinací turistů i místních obyvatel. Ve vnitrozemí ostrova, uprostřed pohoří Gennargent, na vás čekají půvabné osady, kde zvyky a způsob života zůstávají stejné jako před staletími.
Sardinie je se svými 24 800 km2 druhým největším ostrovem ve Středozemním moři. Místo, které není tak oblíbené a krajinářsky bohaté jako Sicílie, je vynikající volbou pro italskou dovolenou. Sardinie potěší především rozmanitostí geologických útvarů, jedinečným pobřežím a tajemností svých zákoutí.
Podle legendy jsou obyvatelé Sardinie potomky Sarduse, syna legendárního Herkula. Je jisté, že sem přišli již v prvním tisíciletí před naším letopočtem. Důkazy o jejich přítomnosti lze spatřit téměř po celém ostrově - od skalních hrobek až po neobvyklé prehistorické útvary nuraghi, kterých je na celé Sardinii asi 7 000.
Hlavní atrakcí ostrova je pobřeží, zejména Costa Smeralda (Smaragdové pobřeží). Název tohoto místa odráží nejen neobvyklou, intenzivní barvu zdejších vod, ale svým způsobem také definuje turisty (obvykle s velmi tučnými peněženkami), kteří přijíždějí do okolních letovisek. Rozmanité pobřeží se zajímavými skalními útvary, kopci skrývajícími se v moři, malebnými zátokami, středomořskou vegetací a křišťálově čistou vodou vytváří úžasné klima a krajinu. Hlavním městem oblasti je Porto Cervo, mimořádně půvabné městečko s velkým přístavem.
Na jihovýchodním pobřeží se rozkládá Costa Rei, známé jako Královské pobřeží. Toto místo se pyšní 10 km dlouhou písečnou pláží, kterou zpestřují skály a zátoky. Půvab mu dodává pohoří Sarrabus a záliv Golfo di Carbonara s křišťálovou vodou.
Centrální část ostrova je téměř nepřístupnou oblastí - zde se v odlehlých vesnicích téměř zastavil čas, zachovaly se staré zvyky a obyvatelé se živí především prodejem medu, ořechů, anýzu a bambusových fléten. Tato část Sardinie stojí za návštěvu nejen pro svou prostotu a neobvyklé klima, ale také pro nádherné pohoří Gennargentu s nejvyšším vrcholem Sardinie Punta La Marmora (1834 m). Název pohoří odkazuje na sníh ležící na jeho vrcholcích. Ze samotného vrcholu se vám naskytne výhled na celý ostrov.