
Spojené státy
Velké planiny a sopečné kužely. Horké stepi Texasu a ledem pokrytá Aljaška. Kosmopolitní New York a krachující Detroit. Nekonečná kukuřičná pole v Iowě a filmový lesk „Města andělů“. Spojené státy americké nejsou jen hlavním městem světových financí a domovem masového konzumu. Jsou také domovem šíleného gangsterství a rock'n'rollu a jazzových idolů.
Místo klasické silnice Chicago-Los Angeles (Route 66), která je považována za památku, stojí za to prozkoumat intimnější zákoutí. V hédonistickém New Yorku by si každý rád dopřál chvíle spontánního šílenství. Mezitím stojí za výlet Virginie, plná zeleně a cihlových sídel, známá jako „stát zamilovaných“. Kromě malebné krajiny zde najdete mnoho zajímavých muzeí. Ti, kteří touží po vynikajících chutích, by se měli vydat do státu Maine, kde se každoročně koná festival Maine Lobster Festival, pořádaný kvůli přednímu místu státu v lovu humrů. Do USA však nepatří jen stereotypní města a městečka, která se stále pohupují v rytmu big bandu Bennyho Goodmana a psychedelických riffů Jimiho Hendrixe. Není jen plný renomovaných univerzit, evropských Massachusetts nebo uličkami protkaného Washingtonu D.C. Je to také oblast Velkých jezer, Údolí smrti se svými neobyčejnými „bludnými balvany“, trasa deportovaných indiánů známá jako Stezka slz Čerokíjů nebo jihokarolínské kopce a úpatí Apalačských hor ve Virginii. Příběh o neobyčejném bohatství amerického kontinentu lze vyprávět donekonečna. Cestovatelskou jiskru dodají i ropná pole v Oklahomě, město Tulsa s nádhernými budovami ve stylu art deco a hlavní město Wyomingu - Cheyenne, kde narazíte na honky-tonk bary s všudypřítomnou atmosférou rodea. Zvláště v červenci byste se zde měli zastavit, abyste zažili opravdový festival milovníků rodea.
Spojené státy: praktické informace
Spojené státy jsou velmocí, která je třetí nejlidnatější zemí světa a čtvrtou největší co do rozlohy. USA se skládají z 50 států, které na severu sousedí s Kanadou, na západě s Tichým oceánem, na severozápadě se Severním ledovým oceánem, na východě s Atlantským oceánem a na jihu s Mexikem. Ve Spojených státech není definován jediný úřední jazyk. Ve 27 státech je převládajícím jazykem angličtina. Ve zbývajících státech se stejně jako angličtina používá španělština a v některých oblastech také francouzština.
Co stojí za návštěvu v USA?
Nejznámější metropole
Chcete-li si udělat představu o klimatu v Americe, určitě navštivte nejznámější metropole. Získáte tak představu o tom, jak Američané skutečně žijí a jak fungují na každodenní bázi. Doporučujeme zejména New York, Washington D.C. a Los Angeles.
Slavný symbol Ameriky - Socha Svobody - se nachází v metropolitní oblasti New Yorku. Za vidění zde stojí také nejstarší most ve městě - Brooklynský most - a výlet na Manhattan. Procházka Central Parkem a výlet na ostrov Staten Island jsou nezbytností. Při pobytu ve městě je nutná procházka ulicemi, jako je Times Square a Wall Street. Milovníky opery potěší návštěva Broadwaye, zatímco čínská čtvrť Chinatown dodá trochu exotiky.
Prohlídku Washingtonu D.C. je nejlepší začít u Kapitolu a Bílého domu. Vstup do Kapitolu, který je sídlem Kongresu USA, je zdarma. Vstupenku si však musíte rezervovat online. Vstupenky jsou sice někdy k dostání i v běžné nabídce, ale vzhledem k velkému turistickému ruchu se mohou velmi rychle vyprodat. Za zmínku stojí také Pentagon a Smithsonian Institution, který zahrnuje muzea jako Přírodovědné muzeum, Národní muzeum americké historie, Národní muzeum letectví a kosmonautiky a Hirshhornovo muzeum.
Los Angeles stojí za návštěvu už jen proto, abyste se seznámili s životem celebrit a hvězd zvučných jmen. To platí zejména pro Beverly Hills. Tato honosná a bohatá čtvrť vám odhalí svět luxusních domů a automobilů i krásné exotické vegetace. Při návštěvě Los Angeles se podívejte do studia Universal, kde se každý den natáčejí kultovní filmy. V parku se můžete setkat tváří v tvář s dinosaurem z Jurského parku, „náhodou“ narazit na Transformers nebo navštívit kouzelnickou školu v Bradavicích, kterou proslavila filmová série o Harrym Potterovi.
Parky
Yellowstonský národní parkNejznámějším a nejstarším parkem na světě je Yellowstonský park. Těšit se zde můžete na četné gejzíry, například Old Faithful, vodopády jako Firehole nebo Yellowstone, duhové horké prameny, například Mammoth Hot Springs nebo Minerva Terrace, a také bahenní sopky. Území parku je tak rozsáhlé, že jeho rozlohu lze přirovnat ke Kypru - za dalšími zajímavostmi se musí cestovat na velké vzdálenosti. Milovníky divoké přírody jistě potěší, že park je domovem přibližně 67 různých druhů savců, včetně medvěda grizzlyho a rysa kanadského. Máte zde jedinečnou příležitost setkat se tváří v tvář se zubrem nebo losem.
Národní park Grand CanyonNárodní park Grand Canyon se nachází v severní části amerického státu Arizona. Vznikl na počátku 20. století a v roce 1979 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Je až 446 km dlouhý a 29 km široký. Je tak velký, že je vidět i z vesmíru. Pokud si Grand Canyon prohlédnete na fotografiích pořízených z ptačí perspektivy, tedy z velké vzdálenosti, všimnete si, že je zde velmi mnoho geologických vrstev. Pokud budete na místě, budete kromě monumentálních výhledů uchváceni bezbřehým tichem a krásou přírody.
Národní park ArchesNárodní park Arches se nachází ve východní části státu Utah. Rozkládá se na ploše 309 km2. Jedinečnost tohoto parku spočívá v pohledu na skalní oblouky, které jsou unikátní tím, že se tvoří již více než 150 milionů let. Proces vzniku skal v parku ještě není ukončen a nové formy a tvary stále vznikají pod vlivem deště, větru nebo extrémních teplot, takže můžeme být účastníky neustále se měnící reality kolem nás. Při návštěvě národního parku Arches je nutné navštívit visuté skalní oblouky těsně nad propastí.
Kromě výše zmíněných parků stojí za návštěvu také národní park Rocky Mountain v Coloradu a národní park Mesa Verde, kde budeme mít možnost vidět neobvyklá indiánská sídla zabudovaná do stěny kaňonu. Pokud chcete zažít extrémně vysoké teploty vzduchu až 50 °C, můžete se vydat také do národního parku Denali s aktivními sopkami a údolními ledovci a do parku Údolí smrti.
Pláže
Památky jsou nádherné a přitažlivé, ale v národních parcích je to nedotčená příroda, která lahodí oku, a nic člověka neuvolní víc než pohled na průzračně modrou vodu a na jemný žlutý písek. Za některými výhledy na americké pláže se vyplatí cestovat mnoho tisíc kilometrů, abyste si zajistili nezapomenutelné vzpomínky.
South Beach – MiamiJednou z nejoblíbenějších pláží ve Spojených státech je South Beach v Miami. Natáčely se zde mimo jiné epizody kriminálního seriálu „Miami Vice“ a sloužila také jako kulisa pro mnoho focení pro módní časopisy a filmy. Azurová voda a bílý písek, které se zde nacházejí, jsou dokonalým odrazem naší představy o ráji a přírodních krásách.
Pláž - Caladesi State Park, FloridaChcete-li se vydat na pláž nedotčenou turistickým ruchem, vydejte se na pláž ve státním parku Caladesi na Floridě. Na místo se dostanete pouze lodí. Turistický ruch je zde značně omezený, takže se může stát, že na pláži budete dokonce úplně sami. Tak tomu každopádně bylo až do roku 2009, kdy o ní vědělo jen málo lidí. Poté, co ji jeden americký časopis vyhlásil pláží číslo jedna ve Spojených státech, se situace poněkud změnila a zájem o pláž výrazně vzrostl.
Pláž na Venice Beach – KalifornieTi, kteří neradi lenoší na pláži a dávají přednost aktivnímu odpočinku, si jistě přijdou na své na pláži Venice Beach v Kalifornii. Nabízí vynikající zázemí pro všechny druhy sportů - volejbalové a basketbalové hřiště, tenisové kurty, půjčovnu čtyřkolek a surfů i potápěčského vybavení.
Co si dát v USA k jídlu?
Americká kuchyně je spojována především s rychlým občerstvením. Jde však o rychlé občerstvení, které se od toho, které se podává v evropských zemích, značně liší. Kdo neochutnal fries with gravy (hranolky s omáčkou), nemůže říct, že ví, co je to americký pokrm. Omáčka gravy se připravuje z másla (nebo jiného tuku), na kterém se maso předtím osmažilo. Má jedinečnou, výraznou chuť a vůni.
Spojené státy jsou symbolem hamburgerů, baget a sendvičů - a to je pravda. USA jsou královstvím sendvičů všeho druhu, jejichž základem je opečený chléb, hamburgerové housky nebo čerstvé bagety. Nic se však nevyrovná sendvičům s pastrami. Recept na ně se do Spojených států dostal v 19. století s přílivem židovských přistěhovalců. Základem pokrmu je specifická chuť masa, které se nejprve naloží do soli a směsi koření, poté se usuší a obalí dalšími bylinkami a nakonec se vyudí. Sendvič s pastrami se obvykle připravuje z hovězího masa, ale může být také z vepřového nebo skopového. Maso se doplňuje různými přísadami, jako je kysané zelí, švýcarský sýr, hořčice a ruský dresink.
V USA ochutnejte některá jídla, která si s tímto místem nevyhnutelně spojujeme: pikantní žebírka a kuřecí maso, cibulové kroužky, klobásky v kukuřičném těstíčku nebo pečenou kukuřici.
Mezi sladkosti patří čokoládové sušenky, apple pie (jablečný koláč) a brownies. Specialitou americké kuchyně jsou palačinky a tradiční lívance podávané se spoustou šlehačky. Nevšední kulinářský zážitek mohou poskytnout také jídla, v nichž se sladké snoubí se slaným, jako je například proslulý sendvič s arašídovým máslem a džemem nebo vafle podávané s obalovaným kuřecím masem a přelité javorovým sirupem.
Praktické tipy
VízumČeši již nepotřebují ke vstupu do Spojených států víza. Pro turistickou nebo pracovní cestu do USA a pobyt do 90 dnů stačí, když:
• jste zaregistrováni v elektronickém ověřovacím systému (ESTA);
• jste držitelem biometrického pasu (platného nejméně 90 dní);
• vlastníte zpáteční letenku z USA nebo letenku pro odlet do jiné destinace, na které bude uvedeno datum odletu z USA.
Cena za registraci v systému ESTA je 14 USD. Doporučujeme ji provést alespoň 72 hodin před plánovaným odjezdem. Je důležité si uvědomit, že skutečnost, že v současné době není pro cestu do USA vyžadováno vízum, neznamená, že každý turista překročí hranice. Může se totiž stát, že někdo bude vrácen z letiště, protože úředník kontrolující kartotéku zjistí nějaké nedostatky.
Daň - povinný příplatek ke konečnému účtuKdyž si objednáte jídlo v restauraci, může vás cena na účtu po konzumaci pokrmu překvapit. K celkovému účtu se totiž připočítává i cena daně. Ve Spojených státech se daň z výrobků i některých služeb připočítává až na účtence. Berte to v úvahu, když odhadujete částku, kterou chcete utratit za nákupy a stravování v restauraci.
Změna časového pásmaZměna časového pásma po příletu do USA je nevyhnutelně spojena s tzv. jet lagem. Abyste minimalizovali jeho příznaky, nezapomeňte:
• před cestou se dostatečně vyspěte;
• během dlouhého letu noste pohodlné a měkké oblečení, které nebrání průtoku krve (např. příliš těsné ponožky);
• vezměte si s sebou do letadla záklopky na oči a také špunty, které vám usnadní spánek;
• nepřejídejte se, aby si vaše tělo mohlo odpočinout.
Celní předpisyPodle celních předpisů se do USA nesmí dovážet semena, rostliny, potraviny a zbraně. Pokud převážíte více než 10 000 USD, musíte také podat celní prohlášení.