Vstupní podmínky

Země Požadovaný cestovní doklad Platnost dokladu Další doklady a poplatky
Albánie občanský průkaz nebo cestovní pas nejméně 3 měsíce od data vstupu
Bulharsko občanský průkaz nebo cestovní pas v den vstupu a odjezdu
Chorvatsko občanský průkaz nebo cestovní pas v den vstupu a odjezdu
Dominikánská republika cestovní pas nejméně 6 měsíců od data odjezdu nutná registrace: eticket.migracion.gob.do
Dánsko občanský průkaz nebo cestovní pas v den vstupu a odjezdu
Egypt cestovní pas nejméně 6 měsíců od data odjezdu vízum, dostupné na letišti u zástupce TUI, přibližně 28 USD,
na přepážce banky přibližně 25 USD; na webové stránce přibližně
25 USD visa2egypt.gov.eg/eVisa
Francie občanský průkaz nebo cestovní pas v den vstupu a odjezdu
Indonésie (Bali) cestovní pas nejméně 6 měsíců od data odjezdu vízum, přibližně 40 USD
Itálie občanský průkaz nebo cestovní pas v den vstupu a odjezdu
Jamajka cestovní pas nejméně 6 měsíců od data odjezdu
Španělsko (včetně Kanárských ostrovů a Baleárských ostrovů) občanský průkaz nebo cestovní pas v den vstupu a odjezdu
Kuba cestovní pas nejméně 3 měsíce od data odjezdu turistická karta, přibližně 765 CZK
Kypr občanský průkaz nebo cestovní pas v den vstupu a odjezdu
Maledivy cestovní pas nejméně jeden měsíc od data odjezdu vízum vydané na letišti
Mauricius cestovní pas v den vstupu a odjezdu
Mexiko cestovní pas nejméně 6 měsíců od data odjezdu turistická daň, přibližně 32 MXN za pokoj/noc
(v oblasti Cancúnu přibližně 73 MXN)
Portugalsko občanský průkaz nebo cestovní pas v den vstupu a odjezdu
Rakousko občanský průkaz nebo cestovní pas v den vstupu a odjezdu
Seychely cestovní pas nejméně 6 měsíců od data odjezdu
Spojené arabské emiráty cestovní pas nejméně 6 měsíců od data odjezdu
Srí Lanka cestovní pas nejméně 6 měsíců od data odjezdu
Thajsko cestovní pas nejméně 6 měsíců od data vstupu
Tunisko cestovní pas alespoň o 6 měsíců delší než plánovaný konec pobytu
Turecko cestovní pas nejméně 150 dní od data vstupu
Černá Hora občanský průkaz nebo cestovní pas v den vstupu a odjezdu
Řecko občanský průkaz nebo cestovní pas v den vstupu a odjezdu
Polsko občanský průkaz nebo cestovní pas v den vstupu a odjezdu
Slovensko občanský průkaz nebo cestovní pas v den vstupu a odjezdu
Švýcarsko občanský průkaz nebo cestovní pas v den vstupu a odjezdu
Česká republika občanský průkaz nebo cestovní pas v den vstupu a odjezdu
Aruba cestovní pas v den vstupu a odjezdu ED karta: edcardaruba.aw, přibližně 30 USD
Curacao cestovní pas nejméně 6 měsíců od data návratu
Keňa cestovní pas nejméně 6 měsíců od data plánovaného příjezdu ETA: www.etakenya.go.ke/en, přibližně 32 USD
Tanzanie (Zanzibar) cestovní pas nejméně 6 měsíců od data odjezdu vízum, přibližně 50 USD, lze získat na letišti a online; povinné cestovní pojištění ZIC přibližně 44 USD, děti ve věku 3-17 let přibližně 22 USD; děti do 2 let jsou od poplatku osvobozeny

Albánie

Maximální doba bezvízového pobytu v Albánii pro občany ČR (resp. držitele cestovních, diplomatických a služebních pasů ČR nebo občanských průkazů ČR) je 90 dní během 180denního období. Toto období se začíná počítat od prvního dne prvního vstupu na území Albánie. Doklad musí být platný minimálně 3 měsíce od plánovaného odjezdu ze země. V Albánii není zavedena povinnost registrace pobytu cizinců. V případě pobytu nad 90 dnů musí český občan podat žádost o dlouhodobé vízum minimálně 30 dní před koncem bezvízového pobytu. Žádost se podává elektronicky na portálu https://e-visa.al, kde jsou k nalezení i veškeré aktuální informace v angličtině.

Aruba

Aruba je závislé území Nizozemska (de iure autonomní země, která je součástí Nizozemského království). Na Arubu můžete vstoupit pouze s platným cestovním pasem (nikoli s dočasným pasem). Pro pobyt do 90 dnů není třeba vízum. Místní imigrační úřady mohou při vstupu požadovat například předložení zpáteční letenky a záruku dostatečných finančních prostředků. Konzulární pomoc na celém území Nizozemského království, včetně tzv. zámořských oblastí, poskytuje konzulární oddělení Velvyslanectví ČR v Haagu. Vstup na Arubu pouze s pojištěním zakoupeným při registraci (karta ED). Cena pojištění: 30 USD/osoba: https://edcardaruba.aw/.

Bulharsko – Evropská unie

Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice EU na základě vlastního cestovního pasu nebo občanského průkazu. Vstup a pobyt občanů EU jsou upraveny Zákonem o vstupu a pobytu občanů EU a jejich rodinných příslušníků v Bulharsku, podle něhož má občan EU hodlající v Bulharsku pobývat déle než 3 měsíce povinnost se dostavit na oddělení migrační policie v místě pobytu (v Sofii je možné se dostavit přímo na Ředitelství „Migrace“ při Policejním ředitelství Ministerstva vnitra) a požádat o potvrzení o přechodném pobytu.

Chorvatsko – Evropská unie

Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice EU pouze na základě vlastního cestovního pasu nebo občanského průkazu. Pokud občan hodlá pobývat na území Chorvatska déle než 3 měsíce, má povinnost přihlásit se k pobytu na krajském (župním) policejním ředitelství nebo na policejní stanici nejpozději do 8 dnů po uplynutí 3 měsíců jeho pobytu. Policie na základě toho vydá potvrzení o přechodném pobytu.

Curacao

Curacao je závislé území Nizozemska (de iure autonomní země, která je součástí Nizozemského království). Čeští občané mohou překročit hranice Curacaa na základě cestovního pasu. Češi cestující na Curacao jako turisté na dobu maximálně 90 dnů nepotřebují vízum. Cestující jsou povinni před příjezdem vyplnit online imigrační kartu.

Černá Hora

Občané České republiky mohou na základě platného průkazu totožnosti překročit hranice Černé Hory, projíždět tranzitem a zdržovat se na území Černé Hory do 30 dnů. Pobyt, který přesáhne 30 dnů a nepřesáhne 90 dnů, nevyžaduje černohorské vízum a je možný na základě cestovního pasu platného alespoň 6 měsíců po vstupu do země. Při pobytu delším než 90 dnů podléhají občané ČR vízové povinnosti. Podle černohorských předpisů by nezletilí cestující do této země bez doprovodu rodičů (zákonných zástupců) měli mít jejich písemný souhlas. Dokument musí být notářsky potvrzený a přeložený do srbštiny nebo černohorštiny úředně ověřeným překladatelem. Dokument by měl obsahovat datum pobytu nezletilého na území Černé Hory, jeho osobní údaje včetně čísla pasu a osobní údaje dospělé osoby, pod jejímž dohledem bude nezletilý během cesty. Nezletilé osoby bez řádného souhlasu rodičů (zákonných zástupců) nesmí překročit hranice území Černé Hory.

Dánsko – Evropská unie

Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice zemí EU pouze na základě vlastního cestovního pasu nebo vlastního průkazu totožnosti. Při pobytu do 3 měsíců pro turisty nevzniká přihlašovací povinnost. Při pobytu delším než 3 měsíce je však nutná registrace na příslušném úřadě státní správy.

Dominikánská republika

Dominikánské úřady vyžadují cestovní pas platný min. 6 měsíců. Do 31. 4. 2023 mohou výjimečně do Dominikánské republiky cestovat občané všech národností, kteří mají v době vstupu platný cestovní pas. Pobyt v Dominikánské republice nesmí přesáhnout dobu platnosti pasu. Od 1. 5. 2023 bude požadovaná platnost pasu 6 měsíců od ukončení cesty.

Čeští občané nepotřebují víza ke vstupu na dobu nepřesahující 120 dní (4 měsíce). Pro pobyty nad 30 dní je třeba žádat o prodloužení pobytu až na 120 dní a to online na portálu migračního úřadu: https://servicios.migracion.gob.do/. Poplatek za prodloužení je možno uhradit online či na letišti při odletu ze země.

DŮLEŽITÉ: Od 29. 11. 2020 platí při vstupu do Dominikánské republiky nová digitální vstupní a výstupní karta, kterou musí cestující při návštěvě Dominikánské republiky vyplnit. Formulář je k dispozici prostřednictvím tohoto odkazu: https://eticket.migracion.gob.do/. Je třeba jej vyplnit před migrační kontrolou. Po vyplnění bude vygenerován QR kód, který naskenuje lodní kontrola nebo letecká společnost při odbavení. Formulář lze vyplnit kdykoli, od zakoupení letenky až po odbavení před imigrační kontrolou. Od ledna 2021 je povinné používat pouze digitální formulář.

Při pobytu delším než 30 dní je na letišti Punta Cana vybírán vstupní poplatek ve výši 800 DOP (přibližně 16 €). Turisté jsou povinni ubytovat se v hotelu a vyplnit příslušný formulář. Děti mladší 13 let musí být v doprovodu rodiče nebo opatrovníka. Opatrovníci musí mít povolení k cestování se svými svěřenci, legalizované na dominikánském konzulárním úřadě v zemi odletu. Bez legalizovaného dokladu nemohou děti překročit hranice.

Informace pro zákazníky cestující z letiště Punta Cana – nová pravidla pro příruční zavazadla Rádi bychom Vás informovali o nových pravidlech platných pro všechny cestující odlétající z letiště Punta Cana od 30. června 2018. Změny se týkají přepravy práškových látek z letiště Punta Cana. Přeprava práškových látek, jako je kosmetika, dětský pudr, káva a koření o hmotnosti vyšší než 340 g, by měla být přepravována v odbaveném zavazadle. Balíčky práškových látek o hmotnosti 340 g a více budou kontrolovány při bezpečnostní kontrole. Přeprava práškových látek o hmotnosti vyšší než 340 g je povolena v případě látek předepsaných lékařem, které jsou dětskou výživou, za předpokladu, že všechna zapečetěná balení budou zkontrolována na známky porušení pečeti obalu, aby bylo zajištěno, že obsah odpovídá etiketě na obalu.

Nákup práškových látek, jako je káva, o hmotnosti větší než 340 g bude povolen po průchodu branami bezpečnostní kontroly. Zákazníci na přestupním letu, kteří si zakoupili práškové látky po průchodu branami bezpečnostní kontroly, jsou povinni před průchodem bezpečnostní kontrolou vložit tyto výrobky do odbaveného zavazadla v místě přestupu. Jestliže obchod, ve kterém byly zakoupeny, používá obaly, na kterých je snadno vidět, že pečeť byla porušena, je povoleno přepravovat výrobky v příručním zavazadle. Platí stejné postupy jako u tekutin, aerosolů a gelů.

Egypt

Existuje vízová povinnost

Pro české občany cestující do Egypta platí následující předpisy:

1. Cestovní pas by měl být platný nejméně 6 měsíců od data plánovaného vstupu do Egypta. Jelikož se egyptská víza lepí přes celou stránku cestovního pasu, pohlídejte si, abyste na něj ve svém dokladu měli místo.

2. VÍZUM

Vízové předpisy závisí na cílovém letišti, na které byl let zakoupen. Vízum lze zakoupit na letišti po příletu, na ambasádě v Praze nebo jej lze vyřídit prostřednictvím některé z následujících internetových stránek:

2.1 Hurghada (HRG)

Vízum není zahrnuto v ceně letenky a je třeba si ho zakoupit dodatečně. Vízum stojí 25 USD v bance na letišti/on-line nebo 28 USD u zprostředkovatele na letišti a má podobu razítka, které se vlepuje do pasu. Vydává se na dobu 30 dnů a o jeho prodloužení lze požádat na místním pasovém úřadě. Vízum pro děti od 2 let, které vstupují do země na vlastní cestovní pas, rovněž není zahrnuto v ceně zájezdu/letu.

2.2 Šarm aš-Šajch (SSH)

Při vstupu na Sinajský poloostrov obdrží cestující zdarma „malé vízum“ („pouze Sinaj“) ve formě razítka při pasové kontrole. Toto vízum je platné pro pobyt do 14 dnů a umožňuje pobyt v hotelech a turistických destinacích na Sinajském poloostrově. Pro delší pobyty (do 30 dní), individuální cestování po Sinajském poloostrově nebo cestování v rámci zájezdů (podrobnosti vám sdělí prodejní místa) je nutné zakoupit egyptské vízum na letišti nebo online za 25 USD.

V současné době postačuje takzvané „malé“ vízum (Sinai Only) pro stacionární dovolenou v hotelu v rámci zakoupeného zájezdu.

2.3 Marsa Alam (RMF)

Vízum není zahrnuto v ceně letenky a je třeba si ho dokoupit. Vízum stojí 25 USD na letišti/on-line bance nebo 28 USD u zprostředkovatele na letišti a má podobu razítka, které se lepí do pasu. Vydává se na dobu 30 dnů a o jeho prodloužení lze požádat na místním pasovém úřadě. Vízum pro děti do 2 let, které vstupují do země na vlastní pas, rovněž není zahrnuto v ceně zájezdu/letu.

Zakoupení pouze letenky do Egypta nebo pouze pobytu v hotelu v Egyptě

Zájemci, kteří si zakoupí pouze letenku do Egypta (HRG nebo SSH), nemají v ceně letu/hotelu zahrnuto vízum. Cestující si musí vízum zakoupit v České republice (na egyptském velvyslanectví) před odletem ze země.

Pobyty delší než 30 dní

Při plánování turistického pobytu delšího než 30 dní je nutné požádat o turistické vízum na egyptském velvyslanectví ve Praze. Osoby pobývající v Egyptě déle než 12 týdnů nemohou zemi opustit charterovým letem.

Diplomatické pasy

Osoby, které chtějí vstoupit do Egypta na diplomatický pas, musí před odjezdem požádat o vízum na velvyslanectví Egyptské republiky.

Egyptští státní příslušníci

Rezervace pokojů pro egyptské státní příslušníky není možná. Rezervace pokoje pro egyptského státního příslušníka v pokoji se ženou jiné než egyptské národnosti, která není jeho manželkou, rovněž není možná.

Francie – Evropská unie

Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice EU na základě vlastního cestovního pasu nebo občanského průkazu. V případě dlouhodobého pobytu nemají občané ČR povinnost být držitelem francouzské pobytové karty. Český občan však má právo o její vystavení požádat na prefektuře nebo podprefektuře příslušné podle místa bydliště.

Indonésie (Bali)

Čeští občané potřebují ke vstupu na Bali cestovní pas platný minimálně 6 měsíců od data vstupu na území Indonésie, který musí obsahovat alespoň dvě volné stránky.

Od 28. 4. 2022 mohou občané České republiky opět žádat o vízum až po vstupu do země (tzv. Visa on Arrival – VOA) za účelem turistiky, vládní návštěvy, obchodního jednání, nákupu zboží nebo tranzitu. O vízum po vstupu do země (VOA) si mohou občané České republiky od 1. 12. 2022 požádat také elektronicky (e-VOA) již před cestou na webové stránce https://molina.imigrasi.go.id, kde jsou k dispozici ucelené informace, včetně postupu podání žádosti a vstupních míst na území Indonésie. VOA je platné 30 dní a je možné jej jedenkrát prodloužit o dalších 30 dní na imigračním úřadě v místě pobytu cizince. O prodloužení VOA je třeba si požádat osobně, a to minimálně 7 dní před vypršením platnosti víza. Pro získání víza je nutné předložit zpáteční letenku. Dne 14.02.2024 vstoupila v platnost turistická daň ve výši 150 000 indonéských rupií. Doporučený způsob platby je prostřednictvím webových stránek https://lovebali.baliprov.go.id/.

Itálie – Evropská unie

Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice EU pouze na základě vlastního cestovního pasu nebo občanského průkazu. Při pobytu delším než tři měsíce je zapotřebí se příhlásit k pobytu na ohlašovně příslušného obecníhoo úřadu dle místa pobytu (tzv. Ufficio anagrafe).

Jamajka

Čeští občané jsou osvobozeni od vízové povinnosti pro turistické nebo kulturní výměnné pobyty, pokud pobyt nepřesáhne 30 dní. Pro pobyty delší nebo pro návštěvy za jiným účelem je nutné vízum vydané jamajským velvyslanectvím v Berlíně. Pro další informace se můžete obrátit na jamajské velvyslanectví v Berlíně: Velvyslanectví Jamajky v Berlíně, Schmargendorfer Strasse 32, 12159 Berlín, Německo Tel: 0049-30-859 9450, e-mail: info@jamaican-embassy berlin.de, https://www.jamaican-embassy-berlin.de/.

Cestovní pas musí být platný nejméně 6 měsíců. Je vyžadována zpáteční letenka. V případě individuálních turistů (bez zakoupeného turistického balíčku) mohou migrační služby požadovat doložení finančních prostředků potřebných pro deklarovanou dobu pobytu (hotovost nebo kreditní karty) a vyžádat si podrobný plán pobytu. Turista by měl být schopen prokázat rezervaci v hotelu, penzionu nebo pozvání k návštěvě přátel. Při příjezdu ze země s možným výskytem žluté zimnice je požadováno očkování proti této nemoci.

Keňa

Občané České republiky musí mít cestovní pas platný minimálně 6 měsíců od data plánovaného příjezdu s alespoň jednou prázdnou stránkou a turistické vízum. Keňská vláda od 1. 1. 2021 zrušila možnost zakoupení víza přímo na letišti.

Upozorňujeme, že zrušení víz neznamená, že je vstup do země bez omezení. Je nezbytné provést elektronickou registraci v dostatečném předstihu před cestou, a to pro všechny cestovatele bez omezení věku. Keňská republika s účinností od 1. 1. 2024 plošně zrušila vízovou povinnost a zavedla elektronický registrační systém eTA (https://www.etakenya.go.ke/en). Pro držitele běžných pasů je registrace zpoplatněna částkou 32 USD.

Dovoz dronů, dovoz a používání plastových tašek je v Keni zakázán. Upozornění: od 1. 10. 2019 byla z oběhu stažena stará bankovka v hodnotě 1000 KES.

Kuba

Čeští turisté potřebují k cestě na Kubu vstupní vízum, což se týká i cest za účelem turistiky. V létě 2024 zavedla Kuba pro cesty za účelem turistiky elektronické vízum, o které je potřeba požádat na stránce https://evisacuba.cu. Stránka je dostupná v angličtině, španělštině a francouzštině. Poplatek za podání žádosti činí 750 CZK a je možné jej uhradit bankovním převodem nebo kartou při osobní návštěvě Velvyslanectví Kuby v Praze. Po obdržení platby je žadateli zaslán kód s turistickým vízem na email, společně s odkazem na stránku Dviajeros (https://dviajeros.mitrans.gob.cu), kde je nutné před odjezdem vyplnit příjezdový formulář.

Po vyplnění příjezdového formuláře (nejdříve 72 hodin přes cestou) je žadateli zaslán jednotný doklad, který obsahuje QR kód s formulářem a kódem uděleného víza. Formulář, na jehož stránku je žadatel přesměrován po obdržení turistického víza, lze vyplnit teprve 72 hodin před plánovaným odletem. Není možné jej vyplnit až při příjezdu na území. Některé letecké společnosti vyplněný formulář vyžadují k nahlédnutí ještě před zahájením cesty. Při příjezdu na Kubu je zpravidla vyžadováno jeho předložení ve vytištěné podobě.

Současně může být i nadále požadováno i vyplnění papírového celního a migračního formuláře, který cestující obdrží na palubě letadla či po příletu na letišti. Vytištěná stránka s QR kódem elektronického formuláře „dviajeros“ by však měla být dle zkušeností pro cestující dostačující.

Pro vstup do země je bezpodmínečně vyžadováno cestovní pojištění na celou dobu pobytu.

Turistické vízum má platnost jednoho roku a opravňuje žadatele k pobytu na Kube v délce do 90 dnů, s možností prodloužení na dalších 90 dní na cizinecké policii (Dirección de Inmigración y Extranjería).

Každý cestující je dále povinen před cestou vyplnit vstupní migrační formulář na adrese www.dviajeros.mitrans.gob.cu. V tomto formuláři je nutno uvést místo pobytu na Kubě. Pokud cestovatel neuvede zajištění pobytu, bude nucen zaplatit min. tři noci v některém z hotelů. V případě ubytování v soukromí platí přihlašovací povinnost, kterou zajišťuje majitel domu či bytu (pozn.: za nesplnění přihlašovací povinnosti jsou kubánští občané postihováni). V případě ubytování v hotelu turistu ohlašuje provozovatel. S přihlašovací povinností též souvisí i zákaz volného stanování či nocováním pod širým nebem.

Kypr – Evropská unie

Kyperská republika je členskou zemí EU. Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice zemí EU na pouze základě vlastního cestovního pasu nebo vlastního průkazu totožnosti. Občané EU se však musí na území Kyperské republiky zaregistrovat u místně příslušného imigračního úřadu do tří měsíců od příjezdu, v případě turistů provádějí ubytovací zařízení tuto registraci automaticky.

Ke vstupu do Kyperské republiky slouží mezinárodní letiště v Larnace a Paphosu nebo přístavy v Larnace, Limassolu, Paphosu a Latsi. Čeští občané se zde prokazují platným cestovním pasem nebo občanským průkazem. Podle zákonů Kyperské republiky je považovaný za legální vstup na ostrov pouze příjezd přes tyto hraniční přechody a turisté, kteří vstoupí na Kypr přes jeden z nich, můžou cestovat na severní okupovanou část ostrova (do tzv. „Severokyperské turecké republiky“, SKTR). Úřady Kyperské republiky však můžou při návratu na území kontrolované vládou požadovat předložení letenky či lodního lístku jako důkaz, že občan vstoupil na Kypr legálně. Turistům, kteří přijeli na ostrov přes jiné hraniční přechody (zejména letiště Ercan v SKTR), se může v krajním případě stát, že nebudou vpuštěni na území kontrolované vládou. Možným problémům se vystavují zejména turisté, kteří by vstoupili na Kypr přes tzv. SKTR a chtěli by ostrov opustit přes některý z mezinárodních přechodů kontrolovaných vládou Kyperské republiky.

Mezi oběma částmi Kypru je pro české turisty možné cestovat na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Při vstupu na Kypr přes území tzv. SKTR se musí čeští občané prokázat cestovním pasem platným alespoň dalších 6 měsíců od data příjezdu. V severní okupované části Kypru můžou čeští občané pobývat jako turisté maximálně 30 dnů, neprokážou-li při vstupu na území tzv. SKTR jiné důvody k delšímu pobytu.

Maledivy

Pro vstup na Maledivy budete potřebovat platný cestovní pas ČR se strojově čitelnou zónou (machine readable zone, MRZ), jehož doba platnosti přesahuje dobu pobytu v zemi alespoň o jeden měsíc. Mezinárodní očkovací průkaz s prokázaným očkováním proti žluté zimnici je požadován při příletu na letišti od pasažérů, kteří v posledních šesti dnech pobývali v oblastech s výskytem žluté zimnice.

Před vstupem do země není třeba vyřizovat vízum. Vízum je uděleno bezplatně při vstupu do země na dobu 30 dnů s možností prodloužení o dalších 60 dnů za poplatek všem návštěvníkům, kteří budou mít:

  • platný cestovní pas (platný minimálně 1 měsíců od data vstupu do země)
  • platnou letenku/jízdenku, díky níž budou moci opustit zemi
  • vyplněný příjezdový formulář minimálně 96 hodin před letem, viz: https://imuga.immigration.gov.mv/
  • dostatek finančních prostředků na uhrazení nákladů při pobytu v zemi nebo potvrzení rezervace z hotelu či rezortu, kde hodlá pobývat.

Od 1. 1. 2012 byla zavedena odletová daň 25 USD. Daň se platí na letišti v Malé, a to buď v hotovosti, nebo kartou. Daň je povinná pro všechny kromě nezletilých. Na platbu dostane každý jednotlivec potvrzující ústřižek o zaplacení jak pro sebe, tak i do boarding pasu. Některé letecké společnosti zahrnují tuto platbu do nákladů již při koupi letenky. V případě cestování s cestovní agenturou je povinností každého zjistit si, zda je o platbu této daně postaráno, či ne.

Od 4. 4. 2017 zavedly Maledivy nový odletový poplatek pro cizince (Airport Development Charge) ve výši 25 USD. Od poplatku jsou osvobozeny osoby s diplomatickou imunitou, tranzitující cestující a děti do dvou let věku. Odpovědnost za výběr poplatku nesou letecké společnosti. Celková suma poplatků tak činí 50 USD.

Na Maledivy je zakázán vstup se zbraněmi, střelivem a výbušninami, pornografickými materiály a publikacemi, předměty považovanými za odporující islámským zásadám, včetně předmětů jiných kultů a náboženství, vepřovým masem a výrobky z něj a alkoholem (ten je povolen pouze v turistických střediscích). Vývoz želvích krunýřů a korálů je zakázán.

Pokud jste si rezervovali dálkový let na Maledivy, je součástí tohoto letu i transfer, který nemá pevný jízdní řád, takže doba čekání na letišti se může v závislosti na počasí prodloužit až na několik hodin. Při výběru času letu věnujte prosím pozornost časům transferu: pokud je váš přílet do Male po 15:30 nebo odlet z Male před 10:00, transfer nemusí být k dispozici. V takovém případě doporučujeme rezervovat si hotel v Male. Limit zavazadel pro všechny letecké transfery na Maledivách je maximálně 20 kg odbavených zavazadel a 5 kg příručních zavazadel na osobu. Kojenci (ve věku 0-1 rok) nemají na zavazadla nárok.

Nadměrná zavazadla, pokud jsou k dispozici, budou vyzvednuta najednou nebo přepravena samostatně (cena: přibližně 5 USD za kg vybíráno na místě). V případě individuálních rezervací (pouze ubytování) je třeba v poznámce k rezervaci uvést čísla a časy letů, aby byl transfer možný. Příruční zavazadlo (kabinový kufr) se nakládá s ostatními zavazadly. V případě překročení limitu zavazadel v hydroplánu lze zbytek zavazadel přepravit při dalším transferu (večer nebo následující den). Samostatné prohlášení o nadměrném zavazadle není vyžadováno.

Mauricius

Čeští občané jsou osvobozeni od vízové povinnosti při pobytu do 90 dnů. Pro vstup na Mauricius je nutné splnit následující podmínky: zpáteční letenka, potvrzená rezervace hotelu a nezbytné prostředky na živobytí během pobytu (přibližně 100 USD na den). Cestovní pas musí být platný v den plánovaného odjezdu z Mauricijské republiky. Při krátkodobém pobytu je možné využívat český řidičský průkaz.

Od 1. 1. 2025 bude solidární poplatek pro pasažéry odlétající z Mauricia cestující v první třídě a business třídě následující: Děti ve věku od 2 let, ale mladší 12 let (Madagaskar, Seychely, Komory) 25 USD. Děti ve věku od 2 let, ale mladší 12 let (ostatní země) 50 USD. Cestující starší 12 let (Madagaskar, Seychely, Komory) 50 USD. Cestující starší 12 let (ostatní země) 100 USD.

Mexiko

Čeští turisté cestující do Mexika jsou osvobozeni od vízové povinnosti při pobytu do 90 dnů. Mexické předpisy nestanovují minimální dobu platnosti cestovního pasu, ale vzhledem k tomu, že turisté mají obecně nárok na 180denní pobyt, migrační úředníci zpravidla očekávají, že cestovní pas bude platný také minimálně 6 měsíců. Doporučujeme proto zajistit, aby váš cestovní pas byl platný minimálně 6 měsíců od data vstupu do Mexika. Také byste měli mít možnost prokázat dostatečné finanční prostředky na pobyt (výpis z účtu, kreditní karta) a předložit na požádání rezervaci hotelu apod. Tyto dokumenty by měl mít cestující při sobě i v tištěné podobě, protože v některých případech imigrační úředníci neakceptují dokumenty v mobilním zařízení.

Při pozemním překročení hranice je třeba zaplatit tzv. turistický poplatek ve výši přibližně 30 USD. Od 1. 3. 2020 je zakázáno dovážet a na území Mexika používat elektronické cigarety. Turisté jsou povinni při příjezdu zaplatit tzv. turistickou taxu, aktuálně ve výši 20 USD (cca 304 MXN). V případě cestování letadlem do Mexika je tato taxa obvykle zahrnuta v ceně letenky.

Polsko – Evropská unie

Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice EU na pouze základě vlastního cestovního pasu nebo občanského průkazu. Informace o pobytu delším než 3 měsíce naleznete na:

Portugalsko – Madeira – Evropská unie

Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice EU pouze na základě vlastního cestovního pasu nebo občanského průkazu. Cestování na Madeiru je povoleno bez omezení. Vstup na Madeiru je možný bez dalších potvrzení či očkování. Zdržuje-li se občan v Portugalsku (resp. na Madeiře) více než 90 dní, má povinnost ohlásit tuto skutečnost na Cizinecké a pohraniční policii Portugalska (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras, SEF).

Rakousko – Evropská unie

Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice EU pouze na základě vlastního cestovního pasu nebo občanského průkazu. Při pobytu delším než 3 měsíce je občan ČR, resp. EU povinen ohlásit svůj pobyt na příslušném úřadě (Magistrat nebo Bezirkshauptmannschaft) a získat tzv. „Anmeldebescheinigung“.

Řecko – Evropská unie

Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice zemí EU pouze na základě vlastního cestovního pasu nebo vlastního průkazu totožnosti. Ohlašovací povinnost v Řecku není povinná. Při pobytu nad 3 měsíce lze požádat o povolení k pobytu pro občana EU, které je vydáváno formou průkazu. Žádost o povolení k pobytu spolu s dalšími náležitostmi se podává na místním oddělení cizinecké policie.

Seychely

Čeští občané jsou osvobozeni od vízové povinnosti po dobu 3 měsíců pobytu během období 6 měsíců od prvního vstupu. Všichni cestující jsou povinni před příletem získat autorizaci na on-line portálu https://seychelles.govtas.com/, kam je nutné zadat: kopii pasu a fotografii, potvrzení o ubytování na celou dobu pobytu, rezervaci vnitrostátní dopravy, doklad o zpátečním letu. Osoby přijíždějící ze zemí, kde se vyskytuje žlutá zimnice, se musí prokázat očkováním proti této nemoci.

Slovensko

Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území SR vízum ani pobytové povolení. Nezletilí mohou překračovat hranice EU pouze na základě vlastního cestovního pasu nebo občanského průkazu. Občané ČR, držitelé platného průkazu totožnosti nebo cestovního dokladu mohou pobývat na území SR bez pobytového povolení max. 3 měsíce.

Španělsko (včetně Kanárských ostrovů) – Evropská unie

Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice EU pouze na základě vlastního cestovního pasu nebo občanského průkazu. Při pobytu do 90 dnů není třeba registrace na cizinecké policii ve Španělsku. Při pobytech nad 90 dnů je od 2. 4. 2007 povinná registrace na cizinecké policii, o které bude vydáno potvrzení. Kouření na ulicích je na Kanárských ostrovech přísně zakázáno. Za kouření na veřejných místech hrozí pokuta.

Spojené arabské emiráty

Dne 6. 5. 2015 byla v Bruselu podepsána dohoda o zrušení vízové povinnosti mezi Evropskou unií a Spojenými arabskými emiráty. Nová úprava umožňuje českým občanům bezvízový pobyt na území SAE v délce až 90 dnů v rámci 180denního období za účelem: turistiky, kultury, vědy, návštěvy rodiny a přátel nebo podnikání. Bezvízový styk se vztahuje na držitele: cestovních pasů, diplomatických pasů, služebních pasů a zvláštních pasů, nevztahuje se na držitele dočasných pasů.

Základním požadavkem je mít cestovní pas platný nejméně 6 měsíců od data vstupu. Poznámka: Orgány SAE neuznávají české dočasné pasy jako vstupní doklady. Tyto pasy jsou uznávány pouze pro účely průjezdu nebo odjezdu ze země. Orgány SAE nekladou překážky vstupu osob s pasy obsahujícími izraelská vstupní víza nebo jiné stopy pobytu v zemi.

Podle vládní politiky SAE musí být v rezervaci alespoň jedna osoba starší 21 let, aby se mohla ubytovat v hotelu. V hotelech platí všeobecně uznávaná povinnost přihlášení. Oblast SAE je bez specifických hygienických a epidemiologických rizik. Není vyžadováno žádné očkování jakéhokoli druhu. Náklady na běžnou návštěvu praktického lékaře se pohybují kolem 300 AED, u specialisty včetně zubaře mezi 250 a 500 AED. Den v nemocnici stojí kolem 1 000 až 1 500 AED; poplatek závisí na typu vyšetření, které je v této zemi poměrně drahé. Při pobytu do 30 dnů je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz. V takovém případě můžete řídit auto z půjčovny (k zajištění transakce je nutná kreditní karta), nikoliv však soukromé nebo firemní auto.

Dovoz a vývoz peněz není omezen. Jestliže dovážíte částku přesahující 40 000 AED nebo její ekvivalent v cizích měnách nebo cestovních šecích, je třeba vyplnit prohlášení. Osoby mladší 18 let mohou dovážet částku nepřesahující 40 000 AED nebo její ekvivalent v cizích měnách nebo cestovních šecích. Celní předpisy se neodchylují od obecně uznávaných standardů. Do SAE se nesmí dovážet následující předměty: obscénní materiály a materiály odporující islámským zvyklostem, zbraně, střelivo a výbušniny, drogy a omamné látky (pod hrozbou mnohaletého vězení i za nejmenší množství), psychotropní látky (na ty je třeba získat individuální předpis - včetně nejběžnějších sedativ či diastáz), nahrávky s obsahem odporujícím islámským zvyklostem či přikázáním, slonovina, zvířecí kůže atd. Celní úřad emirátu Abú Zabí povoluje dovoz alkoholických nápojů nepřesahujících 4 litry a piva do 24 plechovek o objemu 355 ml. V ostatních emirátech (s výjimkou emirátu Šardžá, kde je držení alkoholu zakázáno a stíháno z moci úřední, rovněž není povoleno převážet jej v automobilech při cestách přes emirát Šardžá!) je povolen dovoz alkoholických nápojů nepřesahujících 4 litry a piva v množství 48 355 ml plechovek nápoje. SAE jsou muslimskou zemí, kde je zdrojem práva šaría, náboženské muslimské právo.

Mimomanželské vztahy jsou zakázané a trestné. Držení, konzumace a obchodování s drogami se trestá mnohaletým vězením nebo trestem smrti. Pro nákup, konzumaci a přepravu alkoholu je nutné výše zmíněné policejní povolení. Alkoholické nápoje se prodávají v malém počtu určených obchodů. Povolení je vyžadováno také v hotelech a klubech s omezeným přístupem, kde se alkohol často podává. Pití alkoholu na veřejných místech (s výjimkou uvedených), natož pobyt na těchto místech pod vlivem alkoholu, se trestá zatčením a pokutou. V některých emirátech (např. Šardžá) je prodej a podávání alkoholu zakázáno úplně. Během ramadánu je zakázáno jíst, pít a kouřit na veřejných místech od východu do západu slunce. Všechna stravovací a pitná zařízení jsou v této době uzavřena. Podle zákonů SAE se alkohol může prodávat/pít pouze osobám starším 21 let. Homosexualita je nezákonná. Sexuální styk mezi osobami stejného pohlaví se trestá pokutou, odnětím svobody a v krajním případě i trestem smrti.

Srí Lanka

Občané ČR cestující na Srí Lanku za účelem turistiky na dobu nepřesahující 30 dní jsou od 17. 4. 2024 osvobozeni od vízové povinnosti a také od vízového poplatku a mohou tak přicestovat na Srí Lanku pouze s platným českým pasem. Nemusí si ani vybavovat tzv. ETA, tedy elektronickou cestovní autorizaci, která byla pro občany ČR povinná před 17. 4. 2024. Pro cesty na Srí Lanku za jiným účelem anebo při turistickém pobytu s délkou překračující 30 dní pobytu si musí občané ČR obstarat elektronické vízum (více informací zde) anebo o vízum požádat na příslušném zastupitelském úřadě Srí Lanky. Pro ČR je oficiálně akreditováno Velvyslanectví socialistické demokratické republiky Srí Lanky ve Vídni.

Od 1. 1. 2023 srílanské úřady spustily online formulář, kde mohou cestující na Srí Lanku vyplnit příjezdový formulář tři dny před plánovanou cestou. Některé letecké společnosti vyžadují vyplněný formulář při odbavení na letišti. Cestující by se měli informovat u své letecké společnosti, zda tento online formulář vyžaduje. Formulář lze vyplnit https://eservices.immigration.gov.lk/emb/eEmbarkation/'#/home-page.

Švýcarsko – Evropská unie

Čeští občané mohou překračovat hranice zemí EU na základě cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nezletilí mohou překračovat hranice zemí EU pouze na základě vlastního cestovního pasu nebo vlastního průkazu totožnosti. Ve Švýcarsku je možno přechodně pobývat bez povolení k pobytu max. 90 dnů v průběhu 180 kalendářních dnů.

Thajsko

Čeští občané jsou osvobozeni od vízové povinnosti při vstupu do Thajska na turistický pobyt nepřesahující 60 dní, jestliže vstupují přes letecký hraniční přechod (např. letiště Bangkok, Phuket, Krabi) nebo 30 dní, pokud vstupují přes pozemní hraniční přechod (z Kambodže, Laosu, Malajsie). Bezvízový styk se vztahuje pouze na návštěvy turistického charakteru, pro návštěvy jiného charakteru nebo turistické návštěvy přesahující 60 dní je nutné požádat o vízum na diplomatickém zastoupení Thajského království.

  • Pro bezvízový vstup je vyžadována a striktně dodržována podmínka minimálně 6 měsíců platnosti pasu (počítáno od data vstupu do Thajska), zpáteční letenky, cestovních dokumentů TUI nebo finančních prostředků (20 000 THB na osobu nebo 40 000 THB na rodinu).
  • Letištní poplatek činí 700 THB na mezinárodních trasách a 50 až 200 THB na vnitrostátních trasách a je zahrnut v ceně zájezdu. V případě přestupních letů se poplatek nepřipočítává k ceně zakoupené letenky, takže při rozhodnutí opustit letiště i na několik hodin je nutné poplatek zaplatit při překročení hranice.
  • Při překročení povolené délky pobytu je uložena finanční pokuta, která se platí při odletu z Thajska – 500 THB za den a maximálně 20 000 THB.
  • V současné době neexistují v Thajsku žádná specifická hygienicko-epidemiologická rizika.
  • Ve směnárnách jsou přijímány pouze bankovky USD nejnovějšího vydání. Starší série lze vyměnit v místních bankách.

Turecko

Od 2. 3. 2020 jsou čeští občané cestující do Turecka jako turisté na dobu do 90 dnů osvobozeni od vízové povinnosti. Vstup do Turecka je pro české občany možný pouze s cestovním pasem platným minimálně 150 dní od data vstupu do Turecka. Pravidlo o platnosti cestovního dokladu: cestovní pas musí být platný minimálně o 60 dní déle, než je povolený bezvízový pobyt. To znamená, že cestovní pas by měl být platný ještě minimálně 150 dní od data prvního vstupu do Turecka. Držitelům dočasných cestovních pasů a osobám cestujícím do Turecka po 2. 3. 2020 za jiným než turistickým účelem se doporučuje, aby se předem obrátili na turecké velvyslanectví v Praze.

Zanzibar

Vízum k pobytu lze získat online podáním elektronické žádosti z webové stránky https://eservices.immigration.go.tz/visa, na letištích i pozemních hraničních přechodech (vydává se pouze vízum na 1 vstup; úředník pasové kontroly může požádat o předložení zpáteční letenky). Cena jednorázového turistického víza platného po dobu 90 dnů činí 50 USD. Zakoupené vízum platí jak pro Tanzanii, tak pro Zanzibar – doklad o zaplacení vízového poplatku je třeba uschovat pro případnou kontrolu. Váš cestovní pas musí být platný nejméně 6 měsíců po překročení hranice. Vstup je podmíněn předložením cestovních dokumentů TUI nebo zpáteční letenky. Při přímých cestách z Evropy tanzanské úřady nepožadují potvrzení o očkování proti žluté zimnici. V případě cest ze zemí, v nichž se žlutá zimnice vyskytuje (a to i v případě tranzitu delšího než 12 hodin), jsou cestující povinni potvrzení o očkování předložit. Od 1. října 2024 musí mít všechny osoby, které přicestují na Zanzibar povinné cestovní pojištění, sjednané u Zanzibar Insurance Corporation (ZIC) na dobu pobytu (do 92 dní). Toto pojištění lze zakoupit pouze u ZIC na adrese: https://visitzanzibar.go.tz/. Cena individuálního pojištění je 44 USD. Na děti ve věku 3-17 let se vztahuje 50% sleva. U dětí mladších 2 let není vyžadován žádný poplatek. Jiná mezinárodní cestovní pojištění nebudou akceptována. Nezakoupení výše uvedené pojistky může mít za následek odepření vstupu na Zanzibar. Pokyny k formuláři pojistné smlouvy