Obsah
Pokud rádi cestujete, jistě jste si někdy na své palubní vstupence nebo na visačce od zavazadla všimli nenápadného třípísmenného kódu. Napadlo vás ale, co vlastně tato zkratka znamená? Jedná se o mezinárodní kód IATA, který se využívá k označování letišť. Proč jsou ale vlastně tyto letištní kódy důležité?
Co/Kdo je to IATA?
IATA je zkratka pro International Air Transport Associatione neboli Mezinárodní asociaci letecké dopravy a jedná se o společnost podporující od roku 1945 globální letecký průmysl. IATA sídlí v kanadském Montrealu a zabývá se množstvím činností, jimiž se snaží zlepšovat efektivitu a bezpečnost letecké dopravy na celém světě. Prakticky tak nad našimi každoročními výlety k moři nebo za poznáním drží co nejpevněji svou ochrannou ruku.
Čím vším se tedy konkrétně zabývá? IATA má na starosti především normy letecké dopravy, aby napomohla zjednodušení jejího provozu a pomohla ke zvýšení efektivity. Proto vytváří například standardy a normy pro letenky a zavazadla nebo právě standardizované kódy letišť.
Organizace se zabývá i podporou bezpečnosti, a tak spolupracuje s leteckými společnostmi nebo třeba vládními agenturami, s jejichž pomocí se snaží zajistit a zvyšovat bezpečnost létání. Jak v rámci bezpečnosti, tak jiných odvětví leteckého průmyslu se také věnuje školení a vzdělávání zaměstanců a zvyšování jejich profesionality. Pokud tedy na letišti či přímo v letadle narazíte na prefektní služby, můžete za to s velkou pravděpodobností poděkovat právě IATA.
Kromě toho se věnuje i advokacii a lobbingu, přičemž zastupuje zájmy leteckých společností a bojuje za zlešování politiky letecké dopravy a jejích regulací. Také u ní můžete narazit na nejrůznější statistiky a analýzy, které mohou napomáhat leteckým společnostem zlepšovat své služby.
Třípísmenné zkratky států: letištní IATA kódy
IATA má na svém to do listu přehršel aktivit a jednou z nich je i přidělování 3písmenných letištních kódů. Ty slouží především k tomu, aby přehledně a jasně označily všechna mezinárodní letiště a letecké přepravce, na které jen můžete narazit.
Tyto kódy se pak používají na letenkách, zavazadlových visačkách, v rezervačních systémech nebo nejrůznějších cestovních dokumentech. Narazíte na ně často také na stránkách cestovních kanceláří při vyhledávání dovolené a výchozího či cílového letiště. Pokud byste navíc hledali nějaký konkrétní, stačí si vyhledat na intenrnetu heslo IATA kódy a zobrazí se vám jejich kompletní seznamy.
Je skoro až s podivem, že první letištní kódy se začaly používat už ve 30. letech 20. století, a to v rámci budování kanadské celostátní sítě meteorologických stanic. Každá z nich obdržela dvoupísmenný kód, což mělo pilotům přilétajícím do Kanady usnadnit navigaci letů.
O deset let později se již začaly letiště dynamicky rozvíjet, a tak se začaly používat třípísmenné kódy – ke stávajícím dvoupísmenným kódům přibylo písmeno X na konci, což například letišti v Los Angeles (LAX) zůstalo dodnes. Zajímavé je také využití písmena Y, které značilo, zda letiště disponuje meteorologickou a rozhlasovou stanicí. Takový kód dodnes používá třeba letiště v Torontu (YYZ).
Jak se mezinárodní zkratky států IATA přidělují?
Možná by vás zajímalo, jakým způsobem ze kódy tvoří, koneckonců pokud tento princip pochopíme, budeme je moci lépe číst.
IATA se při přidelování techto kódů řídí specifickými pravidly. Ty primárně zahrnují zpracování žádosti o kód letištěm nebo leteckou společností, která o něj usiluje. IATA tuto žádost následně posoudí a analyzuje na základě velikosti nebo třeba objemu provozu letiště či geografického umístění. Kód totiž musí být generován tak, aby byl co nejsnáze zapamatovatelný, což se odvíjí právě od těchto znaků. Po schválení žádosti IATA kód přidělí a zaregistruje v systému, přičemž ho může aktualizovat, pokud by nastaly změny například ve jméně letiště.
Konkrétní pravidla přidělování jednotlivých kódů sice IATA nezveřejnila, běžně si ale u kódů můžeme všimnout několika základních principů, které nám je mohou pomoci rozklíčovat:
Kód se skládá z prvních tří písmen názvu města, kde se letiště nachází. Kódy se vždy skládají z kombinace 3 písmen, která musí být unikátní, ale dobře zapamatovatelná. Často se tedy odráží od jeho geografické polohy. Příkladem může být třeba IST – Istanbul nebo ATL – Atlanta.
Kód se skládá z kombinace písmen v názvu města. Někdy se město nejmenuje úplně vhodně a kód složený z prvních tří písmen by byl krkolomný, případně už takový kód existuje. V tu chvíli IATA tvoří kombinace některých dalších písmen obsažených v názvu měst. Takový kód máme například na letišti Václava Havla v Praze (PRG) a najdete podle něj mimo jiné i letiště v Barceloně (BCN).
Kód se odvíjí od specifického názvu letiště nebo jiného historického či kulturního odkazu. Každé letiště má kromě jeho geografického názvu i ten specifický, často pojemnovaný po nějaké slavné osobnosti dané země. Kódy se proto mohou odvíjet i od techno názvů a nese ho třeba letiště Johna F. Kennedyho (JFK) nebo letiště ve Stockholmu s názvem Arlanda (ARN).
IATA code a česká letiště
Znáte všechna česká letiště a jejich kódy? A co třeba letiště našich sousedů, které se také často stávají výchozími body našich dovolených?
Nejfrektventovanějším je u nás rozhodně letiště Václava Havla v Praze, jehož IATA kód zní PRG, v těsném závěsu však můžete létat na dovolenou z letiště Brno-Tuřany s kódem BRQ nebo z letiště Leoše Janáčka v Ostravě (OSR). Menšími českými letišti, které však stále nesou status mezinárodního letiště je pak to v Karlových Varech (KLV) a Pardubicích (PED).
Velmi populární je mezi českými turisty také třeba letiště ve Vídni, kde je často možné sehnat levné letenky a které nese kód VIE. Oblíbený je i Mnichov (MUC) či polská Varšava (WAW) a pozadu nezůstává ani Berlín (BER) nebo Frankfurt nad Mohanem (FRA). Podle zmíněných kódů můžeme určite, že IATA si v rámci jejich vymýšlení ve střední Evropě dala záležet hlavně na georgrafické poloze, díky čemuž není těžké, jaké letiště se pod kterým kódem ukrývá.
A jaký kód budete příště potřebovat vy? Vydáte se s TUI na dovolenou z některého z českých letišť, nebo raději zvolíte výjezd od sousedů? Vyberte si z naší bohaté nabídky zájezdů a vyjeďte za dobrodružstvím!